Celijakija ili intolerancija na gluten?
Gluten je glavni protein koji nalazimo u pšenici, ječmu, zobi i raži.
Gluten nalazimo u određenim žitaricama, brašnima i tjesteninama. Prisutan je iu nekim suhomesnatim proizvodima, instant kavama, gotovim jelima, slatkišima i mliječnim proizvodima.
Danas se često spominje u okviru zdravlja i prehrane, te u negativnom kontekstu. Naime, sve češći su negativni gastrointestinalni simptomi nakon konzumacije glutena, što može poboljšati određeno zdravstveno stanje poput intolerancije na gluten ili pak autoimunih bolesti.
Što je točno gluten?
Gluten je glavni protein koji nalazimo u pšenici, ječmu, zobi i raži. Iako proteini čine svega 10-15% sastava pšenice, gluten čini oko 80% svih prisutnih proteina. Upravo je gluten zaslužan za teksturu kruha, peciva, pizze i tjestenine – u dodiru s vodom on postaje vezivan, što znači da tijestu daje svojstvo elastičnosti i sposobnost bujanja.
Ne, zahvaljujući modificiranim strukturama žitarica u kojima je prisutan gluten, kako bi one postale otpornije na razne vanjske utjecaje, sve više ljudi primjećuje negativne simptome prilikom konzumacije glutena.
Koja su to zdravstvena stanja uzrokovana konzumacijom glutena?
Celijakija – autoimuna bolest
Celijakija je autoimuna bolest tankog crijeva, kronična i doživotna. Ako je osoba s celijakijom konzumirala gluten, njezin će organizam razviti antitijela koja će napadati ovaj protein, no i stijenku tankog crijeva, što dovodi do upale. Najčešće je genetski uzrokovana, odnosno prenosi se na potomke. Može se dijagnosticirati u bilo kojoj životnoj dobi, a simptomi koji se primarno javljaju su:
- bolovi u trbuhu,
- dijareja,
- gubitak apetita,
- povraćanje,
- stolica iregularne strukture i mirisa,
- gubitak tjelesne težine.
Iako se veže direktno s glutenom, celijakiju zapravo izaziva sastavni dio glutena pod nazivom glijadin . Zato je za pravilnu dijagnozu celijaka potrebno obaviti testove na glijadinska antitijela – važno je samo prije testiranja ne izbjegavati gluten kroz duži period jer se time smanjuje količina antitijela, što može rezultirati lažnim nalazima.
Intolerancija na gluten
Za razliku od celijaka, u kojem tijelu proizvodi antitijela, kod intolerancije na gluten tijelu nedostaju enzima za razgradnju lanaca glutena na aminokiselinu. Iz tog razloga, tijelo ga detektira kao prijetnju i napad. Glavni problem javlja se zbog toga što ga pritom ne razlikuje od sličnih proteina koji predstavljaju građevni tkivni materijal, pa zapravo tijelo napada samo sebe. Tu dolazi do razvoja dijabetesa, lupusa, psorijaze i drugih autoimunih bolesti.
Simptomi intolerancije na gluten su:
- dijareja ili zatvor,
- bolovi u abdomenu,
- nadutost,
- umor i problemi s koncentracijom,
- česte glavobolje i migrene,
- otekline u zglobovima,
- gruba koža na nadlakticama.
Ako uočite neki od navedenih simptoma nakon konzumacije hrane koja sadrži gluten, savjetuju se konzultacije s liječnikom o testovima intolerancije na hranu .
Ne odgađajte pretrage koje mogu spasiti vaše zdravlje. Pronađite najbližu Synlab poslovnicu i pružite nam svoje povjerenje!