Nedostatak pojedinog vitamina rezultira disbalansom u organizmu, koji dovodi do različitih oboljenja.
Vitamini su nam potrebni u umjerenim količinama – i premale i prevelike količine mogu uzrokovati zdravstvene probleme. Za optimalne razine ključna je raznolika i balansirana prehrana koja uključuje i makronutrijente i mikronutrijente.
Hrana koju jedemo našem organizmu daje potrebne nutrijente koji su nam neophodni za normalno funkcioniranje organizma. Dijelimo ih na dvije glavne skupine:
- MAKRONUTRIJENTI – čine veći dio prehrane i daju našem organizmu energiju. Tu svrstavamo ugljikohidrate, masti, bjelančevine, vlakna, aminokiseline i masne kiseline.
- MIKRONUTRIJENTI – u prehrani su nam potrebni u malim količinama, no njihova uloga u zdravlju cjelokupnog organizma je velika. U mikronutrijente se ubrajaju elementi i vitamini.
Što su točno vitamini i gdje ih nalazimo?
Vitamini su organske tvari, odnosno esencijalni nutrijenti, koje naše tijelo ne može samo sintetizirati (osim vitamina D i K), već ih moramo uzimati putem hrane. Hrana bogata vitaminima je primarno biljnog podrijetla.
Dijelimo ih u dvije skupine:
- Vitamini topljivi u vodi – C, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12. Brzo izlaze iz organizma i potrebno ih je svakodnevno unositi.
- Vitamini topljivi u mastima – A, D, E i K. Duže se zadržavaju u organizmu i nakupljaju se, pa ih je potrebno umjereno unositi.
Vitamini su nam potrebni u malim količinama, no njihova je prisutnost ključna za normalno funkcioniranje organizma.
Uloge vitamina u organizmu
Dok nam makronutrijenti poput ugljikohidrata i masti daju tijelu potrebnu energiju, vitamini su ključni za procesuiranje te energije u stanicama, kao i njihov rast i diobu.
Vitamini imaju stotine uloga u organizmu, a neke od njih su:
- zacjeljivanje rana
- jačanje imunološkog sustava
- jačanje kostiju
- pretvaranje hrane u energiju
- stvaranje kolagena
- očuvanje vida
- zacjeljivanje oštećenih stanica.
Vitamini i minerali se međusobno nadopunjuju te utječu jedni na druge, što znači da nedovoljan unos jednog vitamina može utjecati na razine drugih mikronutrijenata.
Kako možemo prepoznati nedostatak vitamina u organizmu?
Simptomi nedostatka vitamina
Nedostatak pojedinog vitamina rezultira disbalansom u organizmu, koji dovodi do različitih oboljenja. Rizične skupine za nedostatak vitamina su trudnice, dijabetičari, vegani, ovisnici o nikotinu, alkoholu i drogama te starije osobe.
Nedostaci vitamina manifestiraju se na razne načine.
Nedostatak vitamina A: slaba kosa i nokti, suha koža i koža sklona aknama, krvarenje desni i problemi sa zubnom caklinom, suhe oči i noćno sljepilo, umor i gubitak apetita.
Nedostatak vitamina B12: umor i iscrpljenost, razdražljivost, anemija, slabost, utrnulost, bolovi u zglobovima, plitko disanje i ubrzani rad srca.
Nedostatak vitamina C: oslabljen imunitet (sklonost prehladama), sporo zacjeljivanje rana, suha koža i kosa, usporen metabolizam (sklonost debljanju), brzo umaranje, problemi sa zubnim mesom.
Nedostatak vitamina D: bolovi u mišićima, pojačano ispadanje kose, gubitak gustoće kostiju, umor i iscrpljenost, sklonost depresivnosti, sporo zacjeljivanje rana, sklonost prehladama i gripama.
Vitamini su nam potrebni u umjerenim količinama – i premale i prevelike količine mogu uzrokovati zdravstvene probleme. Za optimalne razine ključna je raznolika i balansirana prehrana koja uključuje i makronutrijente i mikronutrijente.
Ako ste primijetili neki od simptoma nedostatka vitamina ili pak samo želite provjeriti razine vitamina u svom organizmu, pronađite najbližu SYNLAB polikliniku i obavite potrebne laboratorijske analize. Obratite nam se s povjerenjem, jer zdravlje je dragocjeno!