Prostata specifični antigen (PSA ili tPSA) je glikoproteinski tumorski biljeg iz skupine serinskih proteaza koji se koristi u dijagnostici raka prostate. Nastaje pretežno u prostati, ali se može naći kod karcinoma dojke i neoplazmi slinovnica. PSA koji nastaje u prostati izlučuje se u sjemenu tekućinu u visokim koncentracijama, a u sjemenoj tekućini glavna mu je uloga održavanje sjemene tekućine u tekućem stanju, što omogućava pokretljivost spermatozoida.
PSA se u krvi pojavljuje u tri oblika. Prvi je kompleksno vezani PSA s alfa1-antikimotripsinom (inhibitorom serumskih proteaza), drugi je slobodni PSA (fPSA) koji je neaktivan, a treći je PSA vezan za alfa2-makroglobulin. Treći oblik ne određuje se dostupnim imunokemijski metodama.
Progresivno rastuće vrijednosti PSA u serumu ukazuju na prostatitis, benignu hiperplaziju prostate (BPH) i rak prostate.
Rano otkrivanje karcinoma prostate otežano je zbog nedostatka simptoma. Digitorektalni pregled (DRE), ultrazvuk prostate i određivanje PSA zajedno povećavaju predvidljivost raka prostate, pri čemu PSA značajno pridonosi ranom otkrivanju. Stoga je i preporuka da se kod muškaraca starijih od 50 godina jednom godišnje uz DRE provede mjerenje PSA.
Određivanje PSA važno je i za otkrivanje metastaza jer je važan pokazatelj nepotpunog odstranjenja tumora nakon kirurškog ili medikamentnog liječenja raka prostate.
Povišena vrijednost
PSA se koristi u ranom probiru, postavljanju dijagnoze i praćenju terapije karcinoma prostate. Povišene vrijednosti javljaju se i kod prostatitisa te benigne hiperplazije prostate.
Snižena vrijednost: nema kliničkog značaja.
Vrijeme izdavanja nalaza: nalaz je gotov isti dan.