Što su elektroliti i zašto su važni?
Elektroliti su tvari koje su neophodne za temeljno funkcioniranje živih bića u održavanju rada živčanog sustava te reguliranja razina tjelesnih tekućina.
Elektroliti mogu nositi pozitivne ili negativne električne naboje, a najvažniji elektroliti za čovjeka jesu kalcij, magnezij, kalij, natrij i kloridi.
Uslijed visokih ljetnih temperatura i kod dugotrajne tjelesne aktivnosti dolazi do pojačanog znojenja. Potom tijelo gubi vodu, ugljikohidrate i elektrolite (osobito natrij), koje je potrebno nadoknaditi. Održavanje ravnoteže svih elemenata u tragovima i elektrolita u prehrani nužno je za održavanje zdravlja cijelog organizma.
Elektroliti su tvari koje su neophodne za temeljno funkcioniranje živih bića u održavanju rada živčanog sustava te reguliranja razina tjelesnih tekućina. Neophodni su za pravilan rad svih stanica u organizmu te imaju ključnu ulogu u regulaciji pH vrijednosti u tijelu, pravilnom radu mišića i prijenosu živčanih signala.
Elektroliti mogu nositi pozitivne ili negativne električne naboje, a najvažniji elektroliti za čovjeka jesu kalcij, magnezij, kalij, natrij i kloridi.
Uzroci i simptomi neravnoteže elektrolita
Potrebe tijela za elektrolitima nadoknađujemo prehranom, a načini kojima se oni troše uključuju vježbanje, znojenje i obavljanje nužde. Do neravnoteže u razini elektrolita u organizmu može doći zbog nepravilne prehrane, neadekvatne tjelovježbe ili zdravstvenih problema poput proljeva i povraćanja, bolesti bubrega, jetre ili srca, dehidracije, te posljedica uzimanja određenih lijekova ili kemoterapije.
Gubitak elektrolita može dovesti do brojnih negativnih simptoma:
- bolovi u mišićima i zglobovima te grčevi,
- poremećaji u radu srca i razine krvnog tlaka,
- anksioznost i nemir,
- glavobolja i vrtoglavica,
- nesanica,
- učestali osjećaj žeđi te poremećaji apetita
- kronični umor.
Kako nadoknaditi elektrolite
S obzirom na to da se elektroliti često gube vježbanjem i znojenjem, važno je uzimati tekućinu i prije osjećaja žeđi. Iako je redovita hidratacija neophodna, pitka voda iz vodovoda i mineralne vode nisu značajan izvor elektrolita.
Zdrava hrana kojom je moguće nadoknaditi elektrolite uključuje:
- svježe voće i povrće (agrumi, šumsko voće, ananas, breskva, grožđe, lubenica, zeleno povrće poput kupusa, kelja, blitve i špinata, rajčica, paprika, krumpir),
- mlijeko i mliječni proizvodi,
- orašasti plodovi, sjemenke i žitarice.
Osim toga, postoje energetski i izotonični napitci koji tijelo rehidriraju i obnavljaju energiju. Preporučuje ih se unositi tijekom treninga i vježbanja, ili ako je došlo do dehidracije uslijed proljeva ili povraćanja.
Svakako je preporuka redovno kontrolirati razinu elektrolita u krvi kako bi se ona održala u ravnoteži.