Ostvarite 10% popusta na gotovinsko plaćanje za iznose od 150€ ili više. Napomena: Različiti popusti se ne zbrajaju.

Svake se godine 14. studenog obilježava kao Svjetski dan dijabetesa, čime se podiže svijest o ovoj široko rasprostranjenoj bolesti.

Dijabetes ili šećernu bolest dijelimo na tri vrste:

Dijabetes tip 1 – javlja se kod mlađih osoba i često je genetski uzrokovan.

Dijabetes tip 2 – javlja se kasnije u životu, a primarno je uzrokovan načinom života.

Gestacijski dijabetes – javlja se za vrijeme trudnoće zbog hormonalnih promjena.

Statistike vezane uz dijabetes su nevjerojatne i rastu iz godine u godinu.

  • 537 milijuna ljudi diljem svijeta u dobi od 20 do 79 oboljelo je od dijabetesa (a još polovica tog iznosa nema postavljenu dijagnozu)
  • 6,7 milijuna osoba godišnje umre zbog šećerne bolesti
  • u Hrvatskoj od dijabetesa pati 327 785 osoba (a još 60% ove brojke nema postavljenu dijagnozu), a taj je broj u stalnom porastu
  • dijabetes predstavlja treći vodeći uzrok smrti u Hrvatskoj.

Može li se spriječiti dijabetes?

Često se povlači pitanje prevencije dijabetesa, pa dolazi do tvrdnje kako se na genetiku ne može utjecati. Ipak, dijabetes tip 2 najčešće je način života, a predstavlja najčešći tip dijabetesa – javlja se u čak 90% slučajeva.

Faktori koji doprinose nastanku ovog tipa dijabetesa su pretilost, manja tjelesna aktivnost, nepravilna prehrana, pušenje te problema sa srcem i krvnim žilama.

Pretilost, odnosno prekomjerna tjelesna težina direktno se dovodi u vezu s pojavom dijabetesa. U Hrvatskoj je čak 60% žena i 45% muškaraca u odrasloj dobi pretilo, pa se ne čudi činjenica da je šećerna bolest jedna od najučestalijih u našoj državi.

Promjenom loših navika te brigom o sebi smanjujemo mogućnost pojave dijabetesa.

  • Pripazite na prehranu . Prerađena hrana niskih nutritivnih vrijednosti, brza hrana, masna hrana, slatkiši, industrijski sokovi te mesne prerađevine – pretjerana konzumacija ovih namirnica šteti zdravlju i dovodi do pretilosti. Neka se Vaša prehrana bazira na cjelovitim žitaricama, voću i povrću, mahunarkama, ribi te pretežito bijelo meso (piletina i puretina).
  • Održavajte tjelesnu aktivnost . Sjedilački način života, bilo da smo na poslu, u dnevnom boravku ili u automobilu, dovodi do povećanja tjelesne mase i doprinosi razvoju brojnih bolesti. Kako biste bili aktivni ne morate nužno ići u teretanu ili igrati sport – sat vremena šetnje dnevno može puno toga učiniti za vaše zdravlje, a jednom kad steknete kondiciju, uvedite i druge aktivnosti poput bicikliranja, planinarenja ili nordijskog hodanja.
  • Odrecite se cigareta . Pušenje dokazano šteti zdravlju i dovedeno je u direktnu uzročno-posljedičnu vezu s aterosklerozom, odnosno zadebljanjem stijenke krvnih žila. Uz to, istraživanja su pokazala da pušači imaju 44% veće šanse za razvoj dijabetesa tip-2 od nepušača. Štoviše, osobe koje potiskuju više od jedne kutije dnevno povećavaju vaš rizik na čak 61%.

Život s dijabetesom

Što se mijenja u životima onih koji obole od dijabetesa?

Kako bi mogli i dalje normalno nastaviti sa svojom svakodnevnom rutinom i obavezama, oboljeli od dijabetesa moraju prilagoditi svoje životne navike ovoj bolesti. Uz dobru brigu o sebi i svom zdravlju značajno će povećati kvalitetu svog života.

Tu su najvažnije stavke:

  • mjerenje razine šećera u krvi (glukoregulacija) pomoću klasičnih iglica i traka ili pak naprednih CGM sustava
  • pravilno uzimanje terapije prema liječničkim uputama
  • pravilna prehrana i redoviti obroci
  • tjelesna aktivnost. 

Ako sumnjate na mogućnost dijabetesa, obavite sve potrebne preglede u Poliklinici SYNLAB i pobrinite se za svoje zdravlje. Posjetite nas na jednoj od naših lokacija i opravdat ćemo Vaše povjerenje.