Ostvarite 10% popusta na gotovinsko plaćanje za iznose od 150€ ili više. Napomena: Različiti popusti se ne zbrajaju.

Sva hrana koju pojedemo pretvara se većinom u glukozu, koju naš organizam koristi kako bi stvorio energiju

Što je dijabetes?

Dijabetes ili šećerna bolest je kronična bolest u kojoj su konstantno povišene razine glukoze, odnosno šećera u krvi.
Kako do njega dolazi?

Sva hrana koju pojedemo pretvara se većinom u glukozu, koju naš organizam koristi kako bi stvorio energiju. Inzulin je hormon kojeg proizvodi gušterača u svojim beta stanicama i koji regulira količinu šećera u krvi tako da mu omogućava ulazak iz krvi u stanice.
No, u nekim slučajevima gušterača zakazuje i tu dolazi do pojave dijabetesa.

Dijabetes tip-1

Kod dijabetesa tip-1 beta stanice gušterače ne proizvode inzulin, stoga glukoza, odnosno šećer, ne dolazi u tjelesne stanice.
Ovaj tip dijabetesa nastaje zbog imunološkog poremećaja u kojem antitijela uništavaju vlastite stanice gušterače koje su zadužene za proizvodnju inzulina. Kako se takvi poremećaji javljaju od mlade dobi, dijabetes tip-1 najčešće pogađa djecu i adolescente.

Razvoj i napredak ove bolesti izrazito je brz. Od prvih simptoma do dijagnoze dolazi već unutar nekoliko tjedana i oboljeli se teško prilagođavaju na iznenadni suživot s ovakvom bolešću, naročito zato što najčešće pogađa mlade. Iako razlozi za pojavu dijabetesa tip-1 nisu u potpunosti dokazani, znamo kako je genetika, odnosno obiteljska anamneza jedan od najvažnijih faktora. Uz to, neke autoimune bolesti ili pak virusne infekcije mogu doprinijeti oštećenju stanica gušterače i time dovesti do pojave dijabetesa.

Dijabetes tip-2

Za razliku od tipa-1, dijabetes tip-2 se razvija polako i najčešće pogađa odrasle, odnosno starije od 30 godina. Njegov se razvoj i napredak odvija polako, pa od početka bolesti do konačne dijagnoze mogu proći čak godine, i to zato što je bolest uznapredovala, a simptomi su postali vrlo izraženi.
Dijabetes tip-2 je najčešći tip dijabetesa i javlja se u 90% slučajeva.
Kod njega gušterača proizvodi nedovoljne količine inzulina, a faktori koji doprinose njegovom nastanku su:

  • obiteljska anamneza, odnosno povijest dijabetesa u obitelji,
  • pretilost i manjak tjelesne aktivnosti,
  • gestacijski (trudnički) dijabetes,
  • visoki krvni tlak.

 

Zna se kako je ovaj tip dijabetesa povezan s nezdravim načinom života. Kako bismo smanjili rizik od njegove pojave, važna je zdrava prehrana, dovoljno kretanja i održavanje normalne tjelesne težine. Ako ipak dođe do pojave dijabetesa tip-2, ovaj način života može uvelike smanjiti njegove simptome.

Inzulinska terapija

Osobe oboljele od dijabetesa moraju uzimati inzulinsku terapiju kojom će nadomjestiti smanjene ili nepostojeće razine inzulina. Inzulin se najčešće uzima pomoću injekcija, i to nekoliko puta dnevno. Kod dijabetesa tip-2 moguća je i terapija oralnim hipoglikemicima.

Razine šećera u krvi prate se pomoću mjerača glukoze, odnosno glukometara. Na temelju rezultata ovog testa, oboljeli može vidjeti je li mu se razina šećera u krvi povećala i sukladno tome uzeti potrebnu inzulinsku terapiju.

Kako biste na vrijeme utvrdili povećanu razinu glukoze u krvi, potrebno je obaviti laboratorijske testove.

Pronađite najbližu lokaciju SYNLAB laboratorija i na vrijeme registrirajte prve znakove dijabetesa!