-->

MASNOĆE U KRVI

Fiksni tečaj konverzije 1€ = 7,53450 kn

KOLESTEROL 2.95 22.23 Kolesterol je neophodan za sintezu steroidnih hormona, žučnih kiselina, vitamina D i sastavni je dio staničnih membrana. U organizam ga unosimo hranom ili se sintetizira u jetri, a u manjoj količini i u drugim tkivima.

Kolesterol nije topiv u vodi te zbog toga krvotokom može putovati jedino vezan za proteine koji su u vodi topivi. Ove čestice građene od masti i proteina zovu se lipoproteini, a ovisno o omjeru masti i proteina, govorimo o HDL-kolesterolu (high density lipoprotein, lipoproteini visoke gustoće, s puno proteina) ili LDL-kolesterolu (low density lipoprotein, lipoproteini niske gustoće, s manje proteina). Koncentracija ukupnog kolesterola stoga pruža samo osnovnu sliku, koju po potrebi proširujemo na daljnje laboratorijske pretrage u procjeni metabolizma lipoproteina (HDL-kolesterol, LDL-kolesterol i trigliceridi).

Određivanjem koncentracije ukupnog kolesterola dobivamo osnovni uvid u stanje metabolizma lipoproteina, što je važno u procjeni rizika za razvoj ateroskleroze.

Povišena vrijednost: Povišena vrijednost kolesterola (hiperkolesterolemija) povećava rizik za razvoj ateroskleroze, a povezana je i sa nizom drugih bolesti kao što su hipotireoza, početna faza hepatitisa, opstruktivna žutica, nefritis i šećerna bolest.

Snižena vrijednost: Snižena vrijednost kolesterola (hipokolesterolemija) je znatno rjeđa, a javlja se kod hipertireoze, ciroze, teškog kroničnog hepatitisa, a često prati i maligne bolesti.

Vrijeme izdavanja nalaza: nalaz je gotov isti dan.
HDL-KOLESTEROL 2.95 22.23 HDL kolesterol (high density lipoprotein, lipoproteini visoke gustoće) poznat je i kao dobar kolesterol jer na brojne načine štiti organizam od nastanka ateroskleroze.

Određivanje HDL-kolesterola koristi se u prevenciji nastanka ateroskleroze jer njegove snižene kocentracije predstavljaju faktor rizika, neovisno o koncentraciji ukupnog kolesterola. Također, mjerenje razine HDL-kolesterola koristi se i u praćenju pacijenata tijekom terapije lijekovima za snižavanje razine lipida u krvi.

Povišena vrijednost: nema kliničkog značaja

Snižena vrijednost: snižene vrijednosti HDL-kolesterola, posebno vrijednosti manje od 1,0 mmol/L u muškaraca i manje od 1,2 mmol/L u žena, ukazuju na povećani rizik za razvoj ateroskleroze, ali samo ako su istodobno prisutni drugi rizični čimbenici (npr. povećana koncentracija LDL-kolesterola).

Vrijeme izdavanja nalaza: nalaz je gotov isti dan.
LDL-KOLESTEROL 2.95 22.23

Povišena vrijednost: Vrijednosti koncentracije LDL-kolesterola potrebno je tumačiti zajedno s drugim faktorima rizika za razvoj ateroskleroze. Preporučene vrijednosti LDL-kolesterola za nisko rizične osobe su manje od 3 mmol/L, dok su preporučene vrijednosti za rizične i visokorizične osobe još manje. Granične vrijednosti LDL-kolesterola pri odlučivanju o početku antilipidne terapije i vrijednosti prema kojima se ocjenjuje uspješnost liječenja također ovise o ukupnom riziku za razvoj ateroskleroze.

Snižena vrijednost: nije klinički značajno

Vrijeme izdavanja nalaza: nalaz je gotov isti dan.
TRIGLICERIDI 2.95 22.23 Trigliceridi su lipidi koje organizam koristi kao izvor masnih kiselina potrebnih za sintezu fosfolipida i glikolipida te stvaranje metaboličke energije jer oksidacijom masnih kiselina nastaju energijom bogati spojevi. Trigliceridi u stanicama masnog tkiva služe kao rezervna energija. Netopivi su u vodi pa se u krvi prenose pomoću lipoproteinskih čestica.

Trigliceridi djeluju na metabolizam HDL- i LDL-kolesterola i na funkciju endotela i stoga imaju važnu ulogu u nastanku ateroskleroze. Određivanje koncentracije triglicerida koristi se u procjeni rizika za razvoj ateroskleroze, postavljanje dijagnoze i odabir terapije.

Povišena vrijednost: Koncentracija triglicerida u serumu veća od 1,7 mmol/L (hipertrigliceridemija) je važan faktor rizika za razvoj ateroskleroze posebno ako je praćena smanjenom koncentracijom HDL-kolesterola i/ili povećanom koncentracijom LDL-kolesterola. Jaka hipertrigliceridemija (vrijednosti veće od 10 mmol/L) je faktor rizika za akutni pankreatitis jer se djelovanjem pankreasne lipaze oslobađa velika količina masnih kiselina.

Hipertrigliceridemija je prisutna kod pretilosti, šećerne bolesti, alkoholizma, hipotireoidizma, opstruktivne žutice, kronične bubrežne bolesti, primjene oralnih kontraceptiva i genskih poremećaja u metabolizmu triglicerida.

Snižena vrijednost: Snižene vrijednosti triglicerida od manje su dijagnostičke važnosti i nalaze se kod malapsorpcijskog sindroma i hipertireoidizma.

Vrijeme izdavanja nalaza: nalaz je gotov isti dan.

Fiksni tečaj konverzije 1€ = 7,53450 kn

SYNLAB HRVATSKA | Kraljevićeva ulica 24, 10000 Zagreb | Tel:01/2442-015 | e-mail: HR.info@synlab.com

 

Credits

Želimo biti sigurni da uživate pregledavati našu web stranicu i imate ugodno iskustvo. U tu svrhu, ova web stranica postavlja "kolačiće" na vaše računalo za prikupljanje podataka o vašoj upotrebi naše web stranice. Kliknite gumb ok da biste prihvatili upotrebu kolačića na ovoj web stranici.